Strona główna > Historia Zamku Dersława
Historia Zamku Dersława

Był rok 1911, Rosjanin Wasyl Waslewicz Jakobs - lekarz uzdrowiska Busko, otrzymał zgodę na wybudowanie pensjonatu. Doktor Jakobs postanowił wybudować dom,ale nie taki jakie posiadali możni panowie Buska. Jego dom miał być potężny jak średniowieczny zamek, oczywiście, jeśli chodzi o architekturę zewnętrzną, bowiem wnętrze miało być nowoczesne i nadające się do przyjmowania kuracjuszy, którzy licznie zjeżdżali do Buskich Wód Mineralnych, jak wówczas  nazywano kurort.

Wkrótce wybuchła I wojna światowa i doktor Jakobs sprzedał nowy  prawie wykończony dom polskiemu ziemianinowi Leonowi Sulimierskiemu, właścicielowi majątku Balice koło Chmielnika. I to on uruchomił pensjonat, który posiadał 19 pokoi. Musiał się prezentować nieżle, skoro 13 maja  1915 r. po ofensywie nad Nidą, gdy do Buska powtórnie wkroczyły wojska austriackie, to dowódca wkraczających oddziałów - Polak gen.Stanisław Szeptycki (póżniejszy dowódca III Brygady Legionów Polskich) obrał pensjonat na swą kwaterę i tam umieścił cały swój sztab.

Ponieważ każda willa posiadała imię , toteż Leon Sulimierski po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku zastanawiał się nad doborem nazwy pasującej do jego budowli. Razem ze swym bratem dr Antonim -naczelnym lekarzem uzdrowiska, postanowili w 8O. rocznicę powstania uzdrowiska , nazwać pensjonat imieniem pierwszego właściciela Buska - rycerza Dersława. Wykorzystano fakt,że na początku XIX wieku wydobyto z gruzów tablicę z epitafium, którą wmurowano nad wejściem do byłego klasztoru. Z tablicy tej wiadomo,że Dersław był właścicielem Chotla(obecnie Chotla Czerwonego)  oraz wojewodą sandomierskim. Dersław sprowadził do Buska zakon premonstrantensów (norbertanek) i nadał klasztorowi miejscowe dobra (tereny obecnego uzdrowiska Busko). Dersław zmarł w 1241 r., kiedy replica omega Busko było jeszcze osadą. Prawa miejskie nadał Busku dopiero książę krakowski Leszek Czarny w 1287 r.

The truth is that I can't see the future. Nor can you. I make replica Breitling Navitimer decisions based on what I think is best replica watches buy with the information at hand. Sometimes the things that look like a good decision turn out rolex daytona replica bad in the end. Was it foolishness? If I knowingly made a foolish decision, yes. But replica watches Australia sometimes the direction I want to go looks like a wise decision when it is not. I can see the beginning of a course of action, and I can anticipate where I'm going based on life experiences. But when unforeseen circumstances await, I'm blindsided by problems I couldn't have anticipated.

I tak pensjonat otrzymał nazwę: "Willa Dersław". W 1919 r. zamówiono w Kielcach w prywatnym Zakładzie Odlewniczym statuę rycerza. Wykonany odlew ustawiono nad wejściem do budynku. Do wybuchu II wojny światowej "Zamek Dersława"był prywatnym pensjonatem dla kuracjuszy, którzy leczyli się w buskim uzdrowisku. W latach okupacji hitlerowskiej, pensjonat został uznany jako "Nur fur Deutsche", i zmieniono nazwę na  willa "Zumritter ", czyli willa "Pod rycerzem". W latach 194O-1944 zakwaterowano w niej orkiestrę symfoniczną i utworzono hotel dla artystek, które przjeżdżały do Buska na występy  dla żołnierzy niemieckich. Po zakończeniu wojny w willi "Dersław" było biuro Państwowego Ośrodka Maszynowego, a następnie Gabinet Rentgenologiczny. Od 1950 r.budynek został zaliczony do budynków kwaterunkowych.

W latach 1999 - 2003 nowi właściciele przeprowadzili kapitalny remont i restaurację budynku oraz otoczenia. "Zamek Dersława" prezentuje się wspaniale i jest on perłą architektoniczną buskiego corso.

kolor tynklu zewnętrznego: - KABE F 0370

kolor tynklu zewnętrznego: - KABE F 5160
 Historia Zamku Dersława  Dojazd  Restauracja  Catering  Pensjonat  Usługi  Rezerwacja  Cennik  Uzdrowisko  Aktualności   Kontakt 
Copyright © 2003-2006 Zamek Dersława
Projekt realnet.pl